Edling powraca. Wszyscy powinni się bać

Duża dawka kryminału

Remigiusz Mróz jest znany z dość dużej ilości publikacji, w większości oscylujących w tematyce detektywistyki i kryminału. Swoje książki najczęściej pisze w cyklach, zmieniając zagadki, ale pozostawiając tego samego bohatera głównego, z którym czytelnik może po czasie poczuć pewną zażyłość. Niewielką, ponieważ bohaterowie Mroza bardzo rzadko dają się polubić, zwłaszcza przy pierwszym spotkaniu. Pakiet Behawiorysta / Iluzjonista / Ekstremista (https://www.taniaksiazka.pl/pakiet-behawiorysta-iluzjonista-ekstremista-remigiusz-mroz-p-1534314.html) to trylogia o opolskim prokuratorze, obecnie zawieszonym dyscyplinarnie w wykonywaniu obowiązków. Za każdym razem jednak przywoływanym do służby ze względu na swoje umiejętności detektywistyczne. Przed państwem Gerard Edling.

Pan prokurator jest postacią dość posępną, stroniącą od ludzi. Nienawidzi pracować z kimś, nie potrafi się skupić. Ma bardzo luźne podejście do obowiązków, zwłaszcza tych, które są delegowane przez jego zwierzchników. Nie potrafi pracować w chaosie, tworzy zawsze dla siebie atmosferę pozornego spokoju. Wewnątrz aż się w nim gotuje, chciałby, aby każda ze spraw była rozwiązana najszybciej, jak tylko się da. Doskonale jednak wie, że za każdym razem musi czekać na to, aż jego przeciwnik popełni błąd. Wtedy rusza w pościg, nie da się go zatrzymać.

Opolskie zaułki


Miasto, w którym rozgrywają się wszystkie trzy części jest opisane niesamowicie dokładnie, z wszystkimi tego wadami i zaletami. Bohater przeprowadzi nas niejednokrotnie na skróty, pokaże miejsca, w których normalnie nikt nie bywa. Będzie się kontaktował z ludźmi, z którymi na co dzień nie rozmawiają funkcjonariusze policji. Siatka zależności, którą przez lata wypracował Edling pozwala mu kontrolować wiele aspektów i bardzo szybko namierzyć kogoś, kto nie chce być złapany. Problemy zaczynają się w wypadku tych morderców i przestępców, którzy są uznanymi społecznie obywatelami. Z tą warstwą mieszkańców Opola Edling nie ma wiele wspólnego, nie obraca się w tych kręgach.

Autor pozwoli nam nie tylko na rozwiązywanie zagadek związanych z pracą Edlinga, ale też kilka dotyczących samego bohatera. Bardzo oszczędnie zaprezentuje kilka szczegółów z jego życia prywatnego i przeszłości, które pozwolą na lepsze zrozumienie jego zachowania. Podejście do samej postaci zmieni się już podczas czytania pierwszej powieści, z każdą następną nie tylko rozwiniemy zachwyt nad jego geniuszem, ale też w pełni zaakceptujemy go, z całą paletą wad i przyzwyczajeń. A potem ruszymy do pracy, dokładnie zbierając wszystkie dowody i tropy.